Księga wieczysta to podstawowy dokument, a właściwie zbiór dokumentów, mówiący o historii oraz teraźniejszości danej nieruchomości. Po migracji ksiąg papierowych do systemu elektronicznego, sprawdzenie księgi jest jeszcze prostsze.

Wystarczy, że mamy numer księgi i już możemy na stronie https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do sprawdzić, jaka jest obecna sytuacja prawna naszej nieruchomości.

 

Przygotowując się do sprzedaży nieruchomości jest to podstawowy krok. Wyjątkiem są nieruchomości, które nie mają księgi, najczęściej będą to mieszkania w formie tzw. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.  Pozostałe w większości mają numer, który znajdziesz najczęściej w kacie nabycia mieszkania lub w wypisie z sądu, jeśli kupiłeś mieszkanie u dewelopera.

 

Sprawdzając stan prawny naszego mieszkania, unikniemy przykrych niespodzianek, których wyprostowanie może zająć nam kilka ładnych tygodni i tym samym zmniejszamy szansę na dojście do transakcji. Klient, którego znaleźliśmy przecież zawsze może się wycofać, szczególnie jeśli nie podpisaliśmy jeszcze umowy przedwstępnej, bo w trakcie sprawdzenia dokumentów wyszedł jakiś „kwiatek”.

 

W video przygotowanym przez agentkę nieruchomości Lidię Trzeciakiewicz, znajdziesz krok po kroku wytłumaczenie, jak czytać księgę i co jest w niej najważniejsze.

Przypominamy też, że jeśli planujesz sprzedaż mieszkania i chcesz to zrobić skutecznie, możesz zapisać się na listę osób oczekujących na kurs Lidii. Jeśli dołączysz do listy, dostaniesz od nas duży bonus przy zakupie kursu. Nie zwlekaj bo kurs rusza już wkrótce!


Notka o autorkach

Marta Smith

Przygodę z nieruchomościami zaczęłam niewinnie. Marzył mi się pasywny przychód, abym mogła dużo podróżować. Jednak pochłonęły mnie bez reszty i pojawiły się miłe skutki uboczne!

W ciągu zaledwie 5 lat wykonałam ponad 100 projektów inwestycyjnych, które sprawiły, że udało mi się osiągnąć niezależność finansową przed 30! Dziś jestem właścicielką sieci butikowych hoteli i 20 domów w najem na długi termin oraz podnajmuję kilkanaście apartamentów w najmie na doby.

Prowadzę kilka aktywnych firm związanych z nieruchomościami pod parasolem Home Whisperers. Jestem praktykiem, a dzięki setkom projektów, w których uczestniczyłam, zebrałam szerokie i głębokie doświadczenie, pozwalające mi prowadzić ten biznes w naprawdę dochodowy sposób.

Marzenia sprzed kilku lat, spełniły się nawiązką i obudziły we mnie poczucie ważnej misji. Pomimo pokusy, nie chcę wieść życia rentierki. Wolę wykorzystać wirującą we mnie energię, aby odcisnąć swój ślad. Dlatego dzielę się wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc innym osiągnąć finansową niezależność, a także pomagać lokalnej społeczności, tworząc miejsca pracy i przyjemne warunki do życia.

Marta Baczewska-Golik

Pośredniczka nieruchomości, podcasterka, właścicielka agencji Ruszamy Nieruchomości, inwestorka oraz połowa duetu Kobieca Strona Inwestowania. Ma kreatywne, innowacyjne podejście do biznesu i wie, jak wykorzystać nowe technologie. Zawsze kieruje się zasadą win-win.

Na pierwszych transakcjach w nieruchomościach zarabiałam już na studiach w 2003 roku. 

Wyobraźnia rozbudzona książkami inwestorów i pierwsze sukcesy, sprawiły, że szybko zmieniłam ścieżkę kariery, aby ruszać nieruchomości.

W branży pracowałam na różnych stanowiskach, dzięki czemu mam szerokie kompetencje i tak dobrze rozumiem wszystkie strony interesów. Własną agencję otworzyłam podczas największego kryzysu na rynku wbrew zdrowemu rozsądkowi. Dzięki umiejętności kreowania okazji inwestycyjnych, był to strzał w dziesiątkę!

Mam koncie transakcje o wartości 100 mln złotych, 6 kursów online, ponad 30 webinarów, 100 odcinków podcastu oraz wiele inspirujących wystąpień.