Jak mam zwiększyć swoje dochody, by móc sobie pozwolić na inwestycje i normalne życie jednocześnie?

Blisko 1000 osób zakupiło już nasze kursy, webinary czy inne produkty jakie oferowałyśmy w ciągu roku. Z wieloma osobami pozostajemy w mniejszym lub większym kontakcie i jest to już wystarczająco duża liczba, by wyciągnąć pewne wnioski.

Wiele osób pragnie zostać inwestorem. Marzy o dochodach pasywnych. Jednak okazuje się, że droga do wymarzonego dochodu wiedzie przez meandry biznesu. Okazuje się, że zdecydowana większość osób nie jest w stanie wskoczyć od razu z etatu w kwadrant inwestora. Naprawdę znam niewiele osób, które mają na tyle dobry etat, który pozwala im na spokojne życie i inwestowanie jednocześnie.

Powstaje pytanie: Jak mam zwiększyć swoje dochody, by móc sobie pozwolić na inwestycje i normalne życie jednocześnie? Prawdopodobnie nawet gdybyś uciął zupełnie swoje prywatne wydatki to i tak pieniędzy byłoby za mało by kupić nieruchomość. Więc jak pomnażać pieniądze skoro nawet skrajne oszczędzanie nie da mi takiego zastrzyku gotówki w krótkim czasie?

Odpowiedzią na to jest przedsiębiorczość.

  • Umiejętność widzenia pieniędzy tam, gdzie inni ich nie widzą!
  • Umiejętność dostrzegania możliwości biznesowych i ich wykorzystywanie na swoją korzyść.

Powstaje kolejne pytanie: Czy tej umiejętności można się nauczyć?

A czy można nauczyć się gry na pianinie, chodzenia po linie nad przepaścią, robienia szpagatów, szybkiego czytania, gry w szachy itp itd???

Wszystkiego można się nauczyć. Jest taki program Mam Talent. Jak nie wierzysz, że człowiek jest wstanie dosłownie wszystkiego się nauczyć to pooglądaj sobie ten program. Czasami jestem totalnie zszokowana tym czego ludzie się nauczyli. Przedsiębiorczość to przy nich naprawdę marna umiejętność. Nie potrzebujesz poświęcać całego swojego życia, by się jej nauczyć jak w przypadku niektórych gimnastycznych talentów!

No właśnie jak już jesteśmy przy talencie to rozprawmy się także i z tym.

Zaraz mi powiesz, że do „szpagatów” trzeba mieć talent, a ja Ci powiem, że talent jedynie pomaga utrzymać motywacje do tych wszystkich drakońskich ćwiczeń jakie trzeba wykonać, by stać się człowiekiem gumą. Bo normalnie to nikt by tego nie przetrwał.

Mówi się, że musisz mieć „smykałkę” do biznesu. I faktycznie niektóre osobowości mają większą łatwość do wchodzenia w różne pomysły biznesowe. Jednak czy to oznacza, że oni nie popełniają błędów? Popełniają. I to często bardzo słono za nie płacą.

Ja nigdy nie byłam zatrudniona na żadnym etacie. Będąc jeszcze na studiach organizowałam sobie pracę sama. Korepetycje, dorywcze prace w różnych barach, próba sił na emigracji. Po studiach od razu własna działalność. Biznesy, które totalnie rozłożyłam na łopatki kosztowały mnie kilkaset tys zł. Mam wrażenie, że ciągle coś zaczynałam od nowa. Jednak z każdym kolejnym pomysłem zyski były coraz większe. Długi spłacane.

Czy to znaczy, że droga przedsiębiorcy zawsze wiedzie przez góry i doliny?

Pewnie tak. Jak w życiu. Jednak nie oznacza to, że musisz koniecznie doświadczać tak dotkliwych porażek finansowych jak ja. Ucząc się na cudzych błędach możesz uniknąć wielu potknięć pod warunkiem, że będziesz potrafić tą wiedzę zastosować w życiu.

Ostatnio dostałam maila od jednej naszej kursantki, która była zawiedziona kursem, bo po analizie swojego rynku lokalnego liczby jej się nie spinały i wychodziło na to, że nie będzie mogła stosować strategii inwestycyjnej, którą chciała robić na swoim rynku lokalnym. Napisała mi, że bez sensu kupiła kurs skoro nie może tego robić. A ja tak sobie myślę, że właśnie dzięki temu, że kupiła nasz kurs nie straciła o wiele więcej pieniędzy. To jest właśnie ten moment, w którym uczysz się realnie oceniać sytuację pomimo braku własnych doświadczeń. Płacisz za szkolenie właśnie po to! By nie popełnić kosztownego błędu, a nie po to by zagiąć rzeczywistość. Jeżeli nie spina się na twoim rynku to albo zmień strategię, albo poszukaj innej okazji, albo poszukaj rynku na którym to zadziała. Na tym to właśnie polega.

Jak nauczyć się przedsiębiorczości?

Trzeba ćwiczyć.

Trzeba próbować najpierw na małej skali, jak zadziała wprowadzić na większą. Jak nie zadziała na małej, zmodyfikować i próbować jeszcze raz. Do skutku.

Nie ma innej możliwości jak działać. Samo się nie zrobi. Sam fakt, że masz pomysł w głowie niczego nie zmieni. Musisz go jeszcze wcielić w życie. Przetestować na rynku. Zbadać reakcję. Wdrożyć na rynek.

Dlaczego o tym wszystkim piszę?

Bo odbyciu wielu rozmów z uczestnikami naszych kursów i webinarów zauważyłam jedną rzecz. Wiele osób tak bardzo chce stać się inwestorem, że zapomina o drodze jaka wiedzie najczęściej inwestorów. Droga ta prowadzi przez świat biznesu z wielu względów.

1. Przedsiębiorczość uczy dostrzegania okazji. To jest bezcenna umiejętność inwestora.

2. Biznes uczy zarządzania finansami. Bez wiedzy o finansach nie masz żadnych szans w świecie inwestorów. Nawet jak Ci się uda trafić dobrą inwestycję to szybko stracisz to co zarobisz.

3. Przedsiębiorczość uczy kreowania dochodów dosłownie z niczego! To ty jako przedsiębiorca poprzez swoje działania sprawiasz, że na twoim koncie pojawiają się pieniądze.

4. Przedsiębiorczość to również wzięcie na siebie odpowiedzialności za wszystko co się dzieje. Nie możesz obwinić nikogo, że Ci biznes źle idzie. To twój biznes, więc dlaczego komukolwiek miałoby zależeć na tym aby szło Ci dobrze? To twoja odpowiedzialność. Koniec ze spychologią.

5. Przedsiębiorczość to jak jazda na rowerze. Wykorzystuje prawa fizyki – nikogo nie dziwi fakt, że rower w ruchu nie traci równowagi pomimo dwóch kół, ale to Ty odpowiadasz za wprawienie kół w ruch. To ty napędzasz swój biznes. Twoje nogi kręcą pedały roweru dlatego przemieszczasz się w przód.

Jeżeli pominiesz te cenne lekcje będzie Ci bardzo trudno inwestować. Oczywiście możesz to robić, ale z doświadczenia widzę, że osobom pracującym na etacie bardzo trudno jest myśleć jak przedsiębiorca. Często nie podejmują pewnych kroków, bo na przykład wymaga to założenia działalności gospodarczej, która generuje koszty. Przedsiębiorca czy inwestor w ogóle nad tak podstawowymi krokami się nie zastanawia. Z pewnością nie jest to powód do zatrzymania działań.

Przedsiębiorczość jest wpisana w inwestowanie. To są kwadranty, które się przenikają i są ze sobą powiązane. Większość przedsiębiorczych osób inwestuje, a inwestorów prowadzi własne biznesy. Jedno bez drugiego jest trudne do zrealizowania. Zarówno biznes potrzebuje wielu inwestycyjnych decyzji, jak i inwestycja często wymaga biznesowego nią zarządzania czy realizacji.

Jeżeli brakuje Ci kapitału na inwestycje musisz go jakoś zdobyć. Jedną z dróg jest zwiększenie dochodów poprzez rozwijanie biznesu.

Zobacz koniecznie nasz webinar Jak zarabiać więcej nie pracując ciężej, w którym to skupiamy się nad zmianą paradygmatu z oszczędzaj na zarabiaj więcej. Jak to zrobić? Wystarczy kilka czynności. Zobacz jakie!

Notka o autorze

Marta Baczewska-Golik

Podcasterka, włacicielka biura nieruchomości, inwestorka.

W branży od 2008 roku. W tym czasie obróciła nieruchomościami o wartości kilkudziesięciu milionów zł. Najem na doby robiła wtedy, kiedy jeszcze airbnb nie istniało, a booking wysyłał fax z potwierdzeniem rezerwacji 🙂 Bogaty wachlarz własnych i jej klientów doświadczeń dziś pozwala jej dostrzegać na rynku trendy, okazje i dobre inwestycje.

Pracowała na rynku w kryzysie i na tzw. górce. Wie dokładnie jak szybko i skutecznie sprzedawać nieruchomości niezależnie od sytuacji na rynku. Opanowała do perfekcji przygotowanie nieruchomości do sprzedaży i prowadzenie procesu sprzedaży tak, aby uzyskało wyższą cenę niż ofertowa.