O tym, że dobrze byłoby mieć portfel aktywów w postaci nieruchomości, nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak w jaki sposób go zbudować, jeżeli nie mamy kapitału?
Co można zrobić, aby wejść w świat nieruchomości, nauczyć się w nim funkcjonować i inwestować bez własnych środków? O sposobach zarabiania i zdobywania doświadczenia, które z czasem może doprowadzić cię do kupienia pierwszej własnej nieruchomości, opowiada inwestorka Marta Smith, która w Wielkiej Brytanii prowadzi kilka firm związanych z tą branżą.
Aby zacząć inwestować potrzebujesz wiedzy lub pieniędzy, ale żeby inwestować i naprawdę dobrze na tym zarabiać, potrzebujesz mieć jedno i drugie. Jednak możesz obyć się bez dużych pieniędzy, jeżeli chcesz jedynie zarabiać na nieruchomościach, a nie traktować je jak lokatę. Na pewno ucieszy cię wiadomość, że w tej branży stosunkowo łatwo można zarobić pieniądze bez angażowania własnego kapitału. Praca dla innych to także dobry i bezpieczny sposób na przekonanie się, czy nieruchomości to rzeczywiście twoja droga, czy całkiem odwrotnie – w ogóle się w tym nie odnajdujesz.
Dlaczego warto zacząć od pracy na cudzy rachunek? Pozwoli ci to sprawdzić, czym jest przedsiębiorczość w nieruchomościach, zdobyć niezbędne doświadczenie, a także oswoić strach, który w przyszłości może powstrzymywać cię przed rozwojem. Jak przyznaje Marta, największym lękiem osób, które zaczynają przygodę z inwestowaniem, jest strach przed utratą kapitału – posiadane pieniądze mogą przecież zniknąć, więc może nie warto ryzykować? Tymczasem każdy projekt inwestycyjny niesie ze sobą jakiś stopień ryzyka. Nie można go zupełnie wykluczyć, jednak można postarać się je zminimalizować. Nauczysz się tego, pracując dla innych.
Wiele osób odczuwa lęk również przed założeniem działalności gospodarczej, co całkowicie może uniemożliwić pracę w tej branży. Nieruchomości są bardzo dobrym biznesem i wiele projektów inwestycyjnych wiąże się z tym, że trzeba założyć działalność gospodarczą, bo tego wymaga polskie prawo. Jeżeli na poważnie chcesz zająć się nieruchomościami, od biznesu nie uciekniesz. Jest to po prostu kolejny krok wejścia na ścieżkę przedsiębiorczości.
Warto przełamać lęk, ponieważ na rynku nieruchomości możesz zarobić pieniądze, które staną się twoim kapitałem do inwestowania. Może masz dobrą pracę i nadwyżki finansowe, które możesz wykorzystać na rynku nieruchomości. W większości przypadków jednak nadwyżki te nie są na tyle duże, aby pozwalały na oszczędzenie 200 czy 300 tysięcy złotych, które można zainwestować w nieruchomość.
Ale dlaczego w ogóle warto inwestować akurat na tym, bardzo wymagającym rynku? Nieruchomości są dość specyficzną branżą, gdzie do rozwoju potrzebujesz lokali – mieszkań czy domów. W porównaniu z tym biznes internetowy wymaga mniej nakładów i szybciej przynosi zysk. Co więcej, spektakularność wirtualnego biznesu często przyćmiewa sukces w nieruchomościach. Jakie są więc plusy? Dużą przewagą nieruchomości jest to, że są one dobrem pierwszej potrzeby i są odporne na zmiany trendów.
Przykładowo jako właściciel hotelu, żyjesz z turystyki. Jeżeli jednak ludzie zaczną mniej podróżować, możesz przerobić hotel na akademik, sklep lub przeznaczyć go na powierzchnie biurowe. Ta elastyczność daje duże poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem biznes wirtualny za kilka lat może być niewiele wart, ponieważ moda na niego przeminie lub wyprze go lepszy produkt.
Jeżeli nadal przeraża cię myśl o inwestowaniu ze względu na ceny nieruchomości, które wydają ci się barierą nie do przejścia, to wiedz jedno – to właśnie dzięki tym wysokim cenom możesz zarabiać bardzo dobre pieniądze, świadcząc różnego rodzaju usługi związane z nieruchomościami. Wysoka cena nieruchomości sprawia, że wszystkie usługi związane z tym rynkiem również sporo kosztują. To oznacza tylko jedno – w branży nieruchomości jest dużo pieniędzy do zarobienia, tylko trzeba wiedzieć, jak się za to zabrać.
Co możesz robić, nie inwestując, aby zarobić w nieruchomościach? Jednym z najbardziej oczywistych sposobów jest pośrednictwo, które może prowadzić do specjalizacji w konkretnym rodzaju nieruchomości – inwestycyjnych, komercyjnych czy mieszkalnych. Pamiętaj jednak, że jako osoba przyjmująca nieruchomości na sprzedaż, musisz spełniać wymagania, które są związane z ich obrotem, a które są opisane w Ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami.
Równie ciekawą opcją jest zarządzanie projektami, czyli wyszukiwanie dla inwestorów okazji inwestycyjnych. Dużą rolę odgrywa tu spostrzegawczość. Nie każdy jest w stanie zobaczyć pełen potencjał nieruchomości, czyli przykładowo dostrzec, że z terenu można wydzielić osobną działkę, a duży dom przerobić na kilka mieszkań. W tej pracy ważne jest więc nie tylko znalezienie okazji, ale również umiejętne jej zaprezentowanie. To zajęcie bardzo czasochłonne i wymagające dużo zaangażowania, znajomości rynku, analizowania oraz kontaktów z agentami i pośrednikami.
Dlatego prowizja lub określona kwota za taką pracę jest dobrym zarobkiem. Dzięki stałej współpracy z dwiema lub trzema osobami możesz ciekawie i swobodnie zarabiać, nie ryzykując przy tym własnego kapitału. W tym zawodzie niezbędna jest jednak własna działalność gospodarcza (jeżeli szukanie okazji inwestycyjnych nie jest jednostkowym incydentem w twojej karierze), spełnienie określonych wymagań prawnych oraz posiadanie ubezpieczenia, które chroni cię jako osobę doradzającą.
Kolejnym pomysłem są remonty. Przy dużej ilości inwestycji dobrze mieć własną firmę budowlaną lub korzystać z usług podwykonawców. W pewnym momencie można skorzystać z tego, że ma się własny zespół fachowców, wiedzę na temat remontów i doświadczenie w zarządzaniu projektami, aby oferować usługi budowlane. Marta taką współpracę podejmowała tylko z inwestorami, którzy, w przeciwieństwie do klientów prywatnych, są mniej wymagający i zawsze dysponują pieniędzmi.
Dzięki temu udało jej się uniknąć sytuacji, w której ktoś nie płaci za wykonaną pracę, a jest to częsta sytuacja w przypadku klientów prywatnych. Jeżeli dobrze czujesz się już na rynku nieruchomości i dysponujesz zespołem fachowców, możesz oferować nawet pakiet usług – wyszukiwanie nieruchomości oraz jednoczesne remontowanie jej pod klucz.
Ci, którzy w przepisach prawnych czują się jak ryba w wodzie, mogą zostać konsultantami ds. planowania. Pod tą nazwą kryje się załatwianie wszelkich spraw urzędowych związanych z nieruchomościami – przekształcanie i dzielenie gruntów, załatwianie pozwoleń na budowę, decyzji o warunkach zabudowy, ale również doradztwo. Klient, który chce kupić działkę lub dom z zamiarem przekształcenia go w inną nieruchomość, może zwrócić się do konsultanta, który doradzi, czy taki pomysł ma szansę realizacji oraz jak przygotować dokumenty, aby urząd wydał pozytywną decyzję.
Dlatego konsultanci to najczęściej byli urzędnicy, którzy świetnie znają system od środka. Ponieważ przepisów prawnych jest bardzo dużo, a samodzielne działanie jest obarczone ryzykiem, klientów w tym zawodzie nigdy nie zabraknie.
Jeżeli nie czujesz się na siłach, by zmierzyć się z działalnością gospodarczą lub przepisami prawnymi, a masz zmysł estetyczny, możesz zainteresować się home stagingiem, czyli przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Jego celem jest zainteresowanie jak największej ilości potencjalnych klientów danym lokalem. To bardzo przyjemna i kreatywna praca, którą możesz wykonywać na umowę zlecenie, bez potrzeby rezygnacji z dotychczasowego, stałego zatrudnienia.
Nieruchomości to nie tylko biznesowe transakcje i bieganie po urzędach. To także sprzątanie, konserwacja, naprawy, czyli utrzymywanie budynku w należytym porządku przez długie lata. Choć z pozoru nie wydaje się to intratnym zajęciem, pomyśl o tym, że jesteś właścicielem firmy, która obsługuje kilka nieruchomości należących do jednego inwestora? Brzmi lepiej? Taki scenariusz pozwoli ci na zawodowy rozwój i zapewni pracę wielu osobom, które są specjalistami w swojej branży.
To tylko kilka sposobów zarabiania na nieruchomościach bez posiadania własnego kapitału. Wszystko sprowadza się do jednego – twoja praca oszczędza czas i wysiłek kogoś innego oraz rozwiązuje jego problemy. Koordynowanie pracy fachowców, spędzanie czasu przy komputerze i przeglądanie dziesiątek ofert – każdy biznes rozwiązuje jakiś problem i za to zawsze ktoś ci zapłaci. Dodatkowo praca na cudzy rachunek pomaga zdobyć bezcenne doświadczenie. Prawda jest bowiem taka, że wykonując usługi dla innych, uczysz się dla siebie, więc pracując na własne nazwisko, nie będziesz już bał się problemów, na które natrafisz jako współpracownik lub podwykonawca.
Jeżeli więc chcesz związać swoją przyszłość z nieruchomościami, praca dla innych jest dobrym pomysłem. Znajdź niszę na rynku, która będzie twoją drogą, i zacznij pracować, nawet jeśli nie masz kapitału.
Artykuł powstał na podstawie 65 odcinka podcastu RuszamyNieruchomości:
►https://podcast.ruszamynieruchomosci.pl/rn65/
Notka o autorkach