Crowdfunding to nowy sposób finansowania projektów inwestycyjnych – również w nieruchomościach.

Crowdfunding uwalnia siłę społeczności do ufundowania inwestycji. Platformy crowdfundingowe łączą inwestorów z osobami, które szukają funduszy na projekty. Mechanizm może być używany zarówno do finansowania projektów społecznych, jako taka typowa zbiórka, ale coraz częściej wykorzystywany jest w biznesie (głównie przez startupy) oraz nieruchomościach i wtedy zakłada nie tylko oddanie inwestorom wpłaconego kapitału, ale również atrakcyjny zwrot w postaci albo udziału w zyskach, albo odsetek.

Dzięki platformom crowdfundingowym przeciętny Kowalski może mieć dostęp do okazji, które do tej pory zarezerwowane były tylko dla inwestorów z ogromnym kapitałem lub instytucji takich jak fundusze inwestycyjne. Większość brytyjskich platform pozwala na zainwestowanie nawet niewielkich sum od 100 funtów w górę. Każda inwestycja wykonywana jest w imieniu osobnej spółki (tzw. special purpose vehicle), a Ty jako inwestor stajesz się albo jej udziałowcem, albo dostajesz obligację („bond”) określającą Twoją stopę zwrotu.

Crowdfunding pozwala na dużo większą elastyczność niż uczestnictwo w funduszach inwestycyjnych. Oczywiście, każda inwestycja obarczona jest ryzykiem, ale Ty sam decydujesz, w jaki projekt i ile zainwestować.

Crowdfunding jest świetnym sposobem na edukację, szczególnie dla osób, które nie posiadają jeszcze ogromnych funduszy. Rozważając różne projekty, uczysz się nie tylko szacować ryzyko, a uczestnicząc w inwestycjach, masz okazję obserwować postępy danego projektu oraz rozszerzać swoją wiedzę o nowe strategie. A przy okazji, zamiast płacić za edukację, możesz jeszcze na tym zarobić.

Jako inwestor musisz zdawać sobie oczywiście sprawę z tego, że każda inwestycja obarczona jest pewnym ryzykiem, a zwroty nie są gwarantowane. Natomiast sama platforma tworzy bezpieczne, regulowane środowisko i daje pewność, że wszystkie procedury prawne są jasne i klarowne, ponieważ musi spełniać wymogi Financial Conduct Authority (brytyjskiego odpowiednika Komisji Nadzoru Finansowego).

Jakie są z kolei korzyści dla osoby, która szuka finansowania projektu? Jak pewnie wiesz, nieruchomości są kapitałochłonne. Często potrzebujesz funduszy na kolejny projekt, zanim uwolnisz je z poprzedniego. Crowdfunding pozwala na finansowanie wielu projektów jednocześnie i dużą elastyczność w porównaniu z tradycyjnym bankiem.

Zazwyczaj ta forma finansowania jest droższa niż tradycyjne finansowanie bankowe, natomiast plusem jest to, że Twój projekt jest oceniany przez inwestorów na podstawie jego potencjału, Twojego doświadczenia i wiarygodności, a nie na zasadzie odhaczania kryteriów sztywno wyznaczonych przez banki, które przy niektórych mniej sztampowych projektach mogą być trudne do spełnienia.

Jest jeszcze jedna korzyść! Do mnie często zwracają się osoby, które chcą zainwestować oszczędności rzędu kilku-kilkunastu tysięcy złotych czy funtów, ale nie jest to na tyle duży kapitał, żeby pozwolił na zakup własnej inwestycji, albo na całościowe sfinansowanie jednego z moich projektów. Dlatego z mojej perspektywy jako inwestorki, jednym z głównych benefitów jest to, że mogę skorzystać z crowdfundingu, aby w regulowany prawnie sposób zebrać pulę takich środków i dać uczestnikom zabezpieczenie na nieruchomości.

Jeśli chcesz obserwować jak wygląda crowdfunding w praktyce, to już wkrótce będziesz miał okazję zajrzeć za kulisy, bo mój pierwszy hotel, The White House, będzie refinansowany właśnie tą metodą na platformie https://www.simplecrowdfunding.co.uk/

Notka o autorze

Marta Smith

Inwestuje w nieruchomości i buduje sieć butikowych hoteli w Walii. W ciągu zaledwie 5 lat wykonała ponad 100 projektów inwestycyjnych i zbudowała portfel nieruchomości w postaci 20 własnych domów na wynajem długoterminowy w UK oraz kilkunastu domów i mieszkań na najem krótkoterminowy w podnajmie. Zaczynając inwestować chciała uzyskać wymarzony dochód pasywny, by móc podróżować po świecie, a dzisiaj to coś znacznie więcej. Kocha inspirować innych do osiągania finansowej niezależności.