Zakup nieruchomości w UK rządzi się swoimi prawami, szczególnie przy opcji kredytowania zakupu. Aga Moczyńska przedstawia podstawowe informacje na ten temat.
W momencie kiedy zaczynamy rozglądać się za pierwszą nieruchomością powinniśmy wstępnie sprawdzić swoją zdolność kredytową (ang. affordability) – dzięki temu dowiemy się jakie nieruchomości są dla nas osiągalne pod względem ceny. Można w tym celu skorzystać z kalkulatorów internetowych dostępnych na stronach większych banków, albo już na tym etapie zasięgnąć porady brokera.
Kiedy wiemy już orientacyjnie na jaką kwotę kredytu możemy liczyć, to możemy zacząć poważniejsze poszukiwania domu. Określając wartość potencjalnego zakupu należy pamiętać, że obecnie minimalny depozyt wymagany przez banki to 5% wartości nieruchomości.
Przy depozycie 5% nasza kalkulacja powinna być następująca:
Kupujemy z depozytem 5%
Help to Buy (equity loan)
Jeden z programów Help to Buy, dostępny zarówno dla osób kupujących pierwszą nieruchomość jak i dla tych, którzy chcą zmienić dom. Dotyczy kupna tylko nowo wybudowanych nieruchomości o wartości do £600,000.
Osoby korzystające z tego programu nie mogą podnajmować kupowanego domu, musi to być również ich jedyna nieruchomość.
Domy kupowane z wolnego rynku
Z depozytem 5% możemy również kupić dom na wolnym rynku, bez korzystania ze specjalnych rządowych programów. Wiele banków dopuści taki mały wkład własny nawet jeżeli posiadamy już inną nieruchomość, pod warunkiem że nową kupujemy dla siebie, jako główne miejsce zamieszkania.
Wysokość depozytu ma duże znaczenie!
Ogólna zasada jest taka, że im większy depozyt tym lepsze warunki kredytowania i większa ilość produktów kredytowych wśród których możemy wybierać. Każde kolejne 5% depozytu daje nam dostęp do ofert z coraz niższym oprocentowaniem i innymi bonusami, takimi jak darmowa wycena nieruchomości.
Jeżeli kupujemy nieruchomość pod wynajem (czyli Buy to Let) to musimy dysponować depozytem w wysokości 15 – 25% i liczyć się z tym, że oprocentowanie kredytu będzie nieco wyższe.
W następnym wpisie będziemy poruszać temat kupna pierwszej nieruchomości bez depozytu. Czy jest to możliwe i kiedy?
Notka o autorze
Agnieszka Moczyńska
Agnieszka jest brokerem kredytowym z wieloletnim doświadczeniem.
Od ponad 12 lat mieszka w Manchesterze, gdzie od 6 lat zarządza firmą brokerską.
Wraz ze swoim zespołem prowadzi transakcje zakupu i finansowania nieruchomości zarówno dla osób indywidualnych, początkujących inwestorów, jak i spółek limited z całym portfolio nieruchomości.
Regularnie prowadzi wykłady i prezentacje o tematyce finansowania nieruchomości, dla szerokiego grona odbiorców.
Są też możliwości kredytowania na 100% LTV – wtedy depozyt można zabezpieczyć na innej nieruchomości (np. należącej do rodziców), lub odpowiednią kwotą gotówki zdeponowaną na zabezpieczonym koncie bankowym podłączonym do kredytu – po upływie okresu wstępnego gotówka wraca do inwestora, więc pieniądze są tylko tymczasowo ulokowane w nieruchomości.